Pri správnej manipuláci je potrebné vediet nasledovné tri funkcie ovládania. Hned prvé nastavenie je dĺžka cyklu, ako druhé je rýchlosť cyklu no a ako posledné nastavenie je teplota vody v práčke. Nasledovne nastavenie a správna voľba cyklov vám pomôžu lepšie porozumieť nastaveniam práčky a vplyvu, ktorý majú na vašu bielizeň. Upozorňujeme však, že na niektorých modeloch a práčkach sú tieto funkcie od seba oddelené, čo umožňuje väčšiu kontrolu a prispôsobenie prania, zatiaľ čo v iných práčkach sú nastavenia dĺžky cyklu, rýchlosti a teploty vody súčasne prepojené v jednej volbe pracieho procesu vašej práčky.
Dĺžka cyklu (pomenovaný ako „časovač“ alebo „spúštač“) udáva, ako dlho práčka potrvá pračke celkový proces prania a vyčistenia vaše oblečenia. Kratšie cykly sa zväčša používajú len pre menej znečistené a jemné oblečenie, ktoré nevyžaduje náročný proces pranie, kde to dlhšie cykly sa pre zmenu používajú na veľmi znečistené alebo viac objemové spracovanie a ošetrovanie prádla. Je veľmi dôležité sa vždy vedieť správne rozhodovať pre najkratší možný cyklus na vykonanie úlohy a to tak aby pri jej samotnom procese sa uchovala aj kvalita. Príliš častim ošetrovaním textilného materiálu sa postupom času znehodnocuje jeho štruktúra a zároveň tým aj menej vydržia.
Pri regulárnom procese prania sa do bubna napustí voda a spolu s pracím prostriedkom, avivážou, a procesom odstreďovania vody, ktorý sa považuje ako štandartný spôsob ošetrenia textilných materiálov a iného typu prádla. Rýchlosť cyklu sa vzťahuje vo voľbe procesu na panely práčky, ktorá sa následne vzťahuje na rýchlosť a silu, pri ktorej sa oblečenie premiešava v bubne samotnej práčky a rovnako tak určuje dĺžku prania a odstreďovania. Toto je správna voľba pre väčšinu typov alebo druhov textilných materiálov. Potom je tu teplota vody a pokiaľ ide o výber správnej teploty vody je dobré aby ste mali na pamäti že pranie v studenej vode može výrazne predĺžit žívotnosť textilného materiálu.
Vďaka pokrokom v zložení pracích prostriedkov a inovatívneho rozvoja pracích mechanizmov je teraz možné prať prakticky všetku bielizeň v studenej vode. Studená voda ponúka dve výhody: Šetrí energiu, čo vám môže ušetriť peniaze, a menej zaťažuje textílie, takže môže predĺžiť životnosť všetkého, vrátane vašich obľúbených tričiek a riflí
Stále môže byť užitočné poznať zastarané pravidlá výberu teploty vody na pranie: studená voda pre tmavé, horúca voda pre biele a silne znečistené veci, ako sú plienky. Horúca voda bude mať časom miznúci efekt, a preto sa studená voda historicky odporúčala pre tmavé a svetlé farby. (Staršie zloženia pracieho prostriedku sa nerozpúšťali tak dobre v studenej vode, a preto bola pre bielu a svetlú bielizeň navrhnutá horúca voda.) Horúca voda môže tiež ponúknuť extra čistiacu silu, a preto bola považovaná za ideálnu pre obzvlášť špinavú bielizeň, vrátane predmety ako obliečky na vankúše no a tak podobne. V prípade pochybností o spravnom pracom procese použite studenú vodu.
Vďaka pokrokom v zložení pracích prostriedkov a inovačného rozvoja pracích mechanizmov je teraz možné prať prakticky všetku bielizeň v studenej vode. Studená voda ponúka dve výhody: Šetrí energiu, čo vám môže ušetriť peniaze, a menej zaťažuje textílie, takže môže predĺžiť životnosť všetkého, vrátane vašich obľúbených tričiek a riflí
Stále môže byť užitočné poznať zastarané pravidlá výberu teploty vody na pranie: studená voda pre tmavé, horúca voda pre biele a silne znečistené veci, ako sú plienky. Horúca voda bude mať časom miznúci efekt, a preto sa studená voda historicky odporúčala pre tmavé a svetlé farby. (Staršie zloženia pracieho prostriedku sa nerozpúšťali tak dobre v studenej vode, a preto bola pre bielu a svetlú bielizeň navrhnutá horúca voda.) Horúca voda môže tiež ponúknuť extra čistiacu silu, a preto bola považovaná za ideálnu pre obzvlášť špinavú bielizeň, vrátane predmety ako obliečky na vankúše no a tak podobne. V prípade pochybností o správnom pracom procese použite studenú vodu.
Pravdepodobne sa asi stále obávate mikróbov a baktérií, ktoré prežijú v chlade?
V každom prípade pokračujte v používaní horúcej vody! Ak sa budete pri umývaní uterákov v horúcej vode cítiť lepšie, aj keď budú rovnako čisté aj pri použití studenej vody, smelo do toho. Ako informáciu a len pre doplnenie záznamov o praní a pracom procese, je práve teplo zo sušičky, ktoré sa postará o choroboplodné zárodky a väčší obsah baktérií na vašom prádle. To je presne to, čo robíme a čo sa snažíme eliminovať, aj keď viem, že je to skôr psychická útecha než rozhodnutie podložené vedeckými dôkazmi a faktami o tom ako správne prať prádlo. Pranie je osobné a nemusíme sa všetci rozhodovať rovnako alebo mať rovnaké pocity, názory, porozumenie a je zaručená výhra proti mikróbom a zárodkotvorných bakteriách.